پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به آبخیزداری و تخصیص چشمگیر 15/6 میلیارد تومانی اعتبارات این بخش به گیلان در سال جاری
بازدید : 183 26 تير 1397 9:24 شماره :50631

عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به آبخیزداری و تخصیص چشمگیر 15/6 میلیارد تومانی اعتبارات این بخش به گیلان در سال جاری

 عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به آبخیزداری و تخصیص چشمگیر 15/6 میلیارد تومانی  اعتبارات این بخش به گیلان در سال جاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان تأکید کرد:

اجرای عملیات آبخیرداری با نگاه مدیریت جامع حوضه های آبخیز در سال جاری

دکتر یوسف پور خبرداد :

چشم انداز کا ری روشن منابع طبیعی استان در حوضه آبخیزداری طی سال جاری

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با اشاره به تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، بنا به دستور و عنایت ویژه "مقام معظم رهبری" به امر آبخیزداری با توجه به مشکلات آب و ریزگردها در  برخی از حوزه های منابع طبیعی و نیزکشاورزی کشور، گفت: سهم استان گیلان از این اعتبارات جهت اجرای پروژه های آبخیزداری حدود 15/6تومان است،که رقم بسیار قابل توجهی است و تخصیص آن هم قطعی است.

به گزارش روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، وی این تخصیص اعتباری را، یک جهش بسیار موثر در راستای ترسیم افق روشن برای فعالیت های آبخیزداری طی سال جاری دانست و تصریح کرد: از این اعتبار، در راستای مدیریت جامع حوضه های آبخیز استفاده خواهیم کرد؛ بدین معنا که درصدد هستیم با این اعتبار علاوه بر مشکل آبخیزداری، به بسیاری از مسائلی که در حیطه موضوع آبخیز با آن روبرو هستیم و کاملا با ان مرتبط است، اعم از تهیه نقشه کاداستر، آفات و بیماری ها، حفاظت از اراضی و... هم بپردازیم.

 

یوسف پور داشتن نگاه جامع در زمینه اجرای طرح آبخیزداری را ناشی از بلوغ فکری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران دانست و افزود: نتیجه رسیدن سازمان به این نگاه درسال جاری این است که ما مشکلات و مقوله های حول محور موضوع آبخیزداری را، به عنوان یک بسته و پکیج واحد نگاه کنیم.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه خوشبختانه با تزریق اعتبارات آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی، شاهد فعالیت های بسیارخوبی در استان گیلان خواهیم بود،گفت: درسال گذشته پروژه های آبخیزداری در شهرستان های لنگرود، املش، سیاهکل، رودسر، رودبار، شفت، ماسال و شاندرمن، رضوانشهر، تالش و آستارا اجرایی گردید.

یوسف پور افزود: تمام تلاش ما درسال جاری این است تا حوزه های آبخیز همجوار با تالاب انزلی شامل حوزه های استحفاظی شهرستان های فومن، صومعه سرا، ماسال، شفت و تا حدی هم رشت را، با هدف کمک به تالاب، اجرایی کنیم.

این مقام مسئول، آبخیزداری را،  مجموعه ای از اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی، بیومکانیکی و مدیریتی عنوان کرد و اظهارداشت: در آبخیزداری اهدافی چون کنترل فرسایش و رسوب ، کنترل سیل، تثبیت و پایدارسازی رانش زمین، تقویت سفره های آب زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی دنبال می شود.

این مقام مسئول سیل، رانش زمین، انباشت رسوبات در بستر رودخانه ها، تالاب و انهارکشاورزی، نداشتن تعادل دام و مرتع، خشکسالی، فرسایش خاک، فقر پوشش گیاهی و... را، از جمله تهدیدات استان از منظر آبخیزداری دانست.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
بازدید روز : 1682
بازدید کل : 194734
آخرین بروزرسانی:
12 شهريور 1397 22:24