پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه‌های احیا و اصلاح مراتع در جنوب کرمان
بازدید : 52 22 مرداد 1397 15:49 شماره :51083

اجرای پروژه‌های احیا و اصلاح مراتع در جنوب کرمان

رئیس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: پروژه‌های احیا و اصلاح مراتع در دو بخش عملیات بیولوژیک و ذخیره نزولات آسمانی در سطح یک‌هزار و 60 هکتار با مجموع 6 میلیارد و 950 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، ایمان مشایخی اظهار داشت: جنوب کرمان دارای مراتعی با وسعت یک میلیون و 941 هزار و 954 هکتار است که مراتع ییلاقی آن با 632 هزار و 287 هکتار و قشلاقی آن با یک میلیون و 286 هزار و 88 هکتار از چشم‌انداز ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه از نظر تنوع گیاهی، مراتع جنوب کرمان بیش از دو سوم فلور گیاهی کشور را شامل می‌شود که این فلور غنی حاکی از اهمیت، توانایی و ظرفیت‌های فراوان مراتع این منطقه دارد، بیان داشت: از مهم‌ترین محصولات فرعی این منطقه می‌توان به آویشن، آلاله، آنغوزه، بومادران، کتیرا، شیرین‌بیان، زیره سبز و سیاه، بابونه اشاره کرد که عمدتاً جزو گیاهان دارویی و صنعتی محسوب می‌شوند.
مشایخی تصریح کرد: هم‌اکنون بهره‌برداری از اینگونه گیاهان مرتعی با نظارت دقیق و مستمر طی عقد قراردادهای مشارکت مردمی به افراد واجد شرایط محول شده است که این امر علاوه بر احیا و توسعه با توجه به بهره‌برداری اصولی و فنی برنامه‌ریزی و مراتع و گونه‌های گیاهی آن موجب اشتغالزایی و کسب درآمد جمع کثیری از افراد شده است.
رئیس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه طی چهار ماه ابتدای سال جاری پروژه‌های مربوط به مدیریت پایدار مرتع‌ با اعتبار بیش از یک میلیارد و 400 میلیون ریال در سطح این منطقه اجرا شده است، ادامه داد: همچنین طی مدت مذکور طرح‌های مرتع‌داری به میزان یک‌هزار و 896 هکتار در جنوب کرمان تهیه شده است.
وی افزود: هم‌اکنون در حال اجرای پروژه‌های عملیات بیولوژیک در سطح 760 هکتار و ذخیره نزولات آسمانی در سطح 300 هکتار با مجموع 6 میلیارد و 950 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هستیم که هر دوی آن‌ها در مرحله استعلام و انعقاد قرارداد قرار دارند.
مشایخی با اشاره به اینکه تعداد 67 عدد کارت پروانه چرا از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه به منظور صدور مجوز برای تعلیف دام پس از ممیزی و مقررات مربوط به آن صادر شده است، عنوان کرد: دامداران هر ساله در راستای تعلیف دام خود بر اساس تعداد واحد دامی که در کارت پروانه چرا قید شده است، عوارضی واریز می‌کنند که این عوارض در این مدت مبلغ 110 میلیون ریال بوده است.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
بازدید روز : 1683
بازدید کل : 194735
آخرین بروزرسانی:
12 شهريور 1397 22:24