بازدید : 97 12 مرداد 1396 12:50 شماره :51647

برگزاری دوره توانمند سازی جوامع محلی

اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش دوره توانمندسازی جوامع محلی را در روستای قوشه چمشه، بخش لوه شهرستان گالیکش در مورخه 11/5/96 برگزار کرد.

مسئول آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی اداره منابع طبیعی شهرستان گالیکش در تماس با پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری درخصوص برگزاری این دوره گفت: دوره توانمند سازی جوامع محلی با هماهنگی وهمکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری و اداره جهاد کشاورزی ، به منظور ایجاد جوامع محلی توانمند و توسعه روستا با محوریت حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست برگزار گردیده است.

آقای حسن فرامرزی هدف از برگزاری این دوره ها را توسعه روستا، تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و حفاظت از منابع طبیعی  می باشد. در این دوره ها مواردی از جمله تغییر الگوی کشت (شامل کشت گیاهان دارویی و تبدیل اراضی شبیدار به باغ های مثمر)، جلوگیری از آتش زدن پسماندهای کشاورزی، مسئله تغییر اقلیم و بحران آب و کشت محصولاتی که نیاز آبی کم و درآمد بیشتری دارند شامل کشت گیاهان به لیمو، گلابی، سیب، زعفران و گل محمدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 ایشان خاطر نشان کرد با توجه به قرار گرفتن پارک ملی گلستان به عنوان یکی از پایلوت های حفاظتی ثبت جنگل های هیرکانی در یونسکو، اهمیت این موضوع برای این جوامع تشریح گردید و نقش آن در جذب گردشگر مطرح شد. در ادامه وی افزود :

با وجود گردوکاری در حاشیه این روستا که مساحتی حدود 150 هکتار می باشد این مسئله یک فرصت مناسب برای روستاییان این منطقه می باشد که اداره منابع طبیعی آمادگی دارد مدیریت آن را به جوامع محلی واگذار کند ، در این راستا از مردم این روستا خواسته شد هر چه سریعتر تعاونی روستایی خود را به ثبت برسانند.

کارشناس جهادکشاورزی در این دوره اعلام نمود افرادی که قصد کشت گیاهان دارویی و همچنین تبدیل زمین های زراعی خود به باغ را دارند می توانند به اداره جهاد کشاورزی واحد تنگراه مراجعه کنند، در مواردی که درخواست آنها با یارانه همراه باشد به صورت رایگان در اختیار آنها قرار گرفت و در دیگر موارد نیز راهنمایی ها لازم انجام خواهد شد. در پایان دوره کارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در صورت مشارکت پررنگ روستاییان در این روستا فروش محصولات صنایع دستی با ارتباطات با فروشگاهای بزرگ در تهران راحتر خواهد بود. خانم کوهساری در ادامه افزود:  این اداره جهت همکاری و آموزش افراد علاقمند به صنایع دستی آمادگی کامل دارد.

شایان ذکر است افراد شرکت کننده در این دوره 48 نفر از اهالی روستای قوشه چشمه بودند ، در مجموع دوره های برگزار شده تاکنون در حدود 20 دوره آموزشی میباشد که پیش از این دوره هایی در روستاهای منطقه از جمله آبپران، یورت زینل، فارسیان، یورت کاظم، فرنگ، پاسنگ بالا، چقر، بش اویلی، صادق آباد و کرنگفتر برگزار شده بوده که در مجموع حدود 350 نفر تاکنون درآنها  آموزش دیده اند . در آینده چنین کلاسهایی در سایر روستاها نیز  برگزارخواهد شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :